Marios Michaelides:

Antalya'nın Doğusu - Lefkoşa'nın Kuzeyi

Roman


Alanyalı Maria, bir Türk romanında olsaydı, »Osmanlı karı« övgüsünü hakkedecek bir karakterdir. 1922'de, Rum çetecilerin mücadelesine katılmış olan kocasının Kuvayı Milliyeciler tarafından öldürülmesinden sonra, çocukları ve yüz kadar hemşerisi Rum'la birlikte Kıbrıs'a göç eder. Ne var ki buradaki barış da geçicidir ve kimse Türkiye Rumlarını kırmızı mumlu davetiyeyle çağırmışa benzememektedir.

Kıbrıslı yazar  Marios Michaelides anlattığı aile hikâyesini anneannesinin Alanya'dan ayrılışıyla başlatıyor ve milliyetçiliğin Kıbrıs'ı kökünden sarsan tırmanışına paralel olarak, adanın 1974'te bölünmesine kadar getiriyor.

Mübadele döneminde Anadolu Rumlarının ve bağımsızlaşma sürecinde Kıbrıs Rumlarının içeriden anlatılmış, ama perspektifi toplumların barışına açık bir hikâyesi.Diese Seite wurde mit Jimdo erstellt!

Mit Jimdo kann sich jeder kostenlos und ohne Vorkenntnisse eine eigene Homepage gestalten. Design auswählen, Klick für Klick anpassen, Inhalte in Sekunden integrieren, fertig!
Jetzt unter de.jimdo.com für eine kostenlose Webseite anmelden und sofort loslegen.


OPM Yayınevi

Yayınevimiz 2014 yılında, hem çok yakın hem çok uzak bir komşu ülkenin edebiyatından bir kitapla etkinlik göstermeye başladı. Kıbrıslı yazar Panos Ioannides'ten Lale Alatlı'nın çevirisiyle yayınladığımız Amerika '62 romanı aynı yıl içinde tükendi. Önümüzdeki dönemde bu kitabın yeni baskısı yanı sıra Kıbrıslı Rum ve Türk edebiyatından yeni örnekler sunmaya devam ediyoruz. Programımızda başka bir komşudan, İran'ın çalkantılı devrim sonrası döneminden bir roman, ayrıca uzak komşu Almanya'dan, Türkiye'de daha önce yayınlanmış üç romanıyla tanıdığımız bir yazarın bir yeni basımı ve bir yeni çevirisi de bulunuyor.
Özenle hazırladığımız kitaplarımızı beğeneceğinizi umuyor, zevkli okumalar diliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

OPM Yayınları için geçerli
Genel İş Koşulları

OPM bu sayfayı ziyaretinizden dolayı veri toplamaz ve saklamaz. OPM bu sayfa üzerinden satış yapmadığı için böyle işlemlerle ilgili veriler de toplayıp saklamaz. Satışlar Türkiye'deki kitabevleri ve dağıtım şirketleri üzerinden yürütülür. OPM ağ sayfasında »Datenschutz | Cookie Policy« sekmeleri altında bulunabilecek veri derleme ve değerlendirme bilgileri servis sağlayıcısı olarak Jimdo kuruluşunun sunumunun bir parçası olan ve OPM tarafından kullanılmayan paket unsurlarıdır.

 

OPM yayınlarında proje ortağı olarak adı geçen ve Almanya'da »Christina Tremmel-Turan Verlag auf dem Ruffel« adı altında etkinlik gösteren yayınevinin ağ sayfasında (ruffel.de) yer alan ve OPM ürünü kitapları da kapsayan sunumlar için Ruffel yayınevinin kendi ağ sayfasındaki Genel İş Koşulları (AGB) ve Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi hükümleri geçerlidir.