Lale Alatlı
Lale Alatlı

 

Lale Alatlı (*1976) İtalya’da iç mimarlık ve Yunanistan’da Karadeniz Dilleri ve Edebiyatları okudu. Yunanca, İtalyanca ve İngilizce dillerinde yazılı ve sözlü çeviri yapıyor ve Selanik’te Türkçe öğretmeni olarak çalışıyor. Çevirileri arasında Ege adaları üzerine bir dizi gezi kitabından başka, Kıbrıslı yazar Panos Ioannides'in OPM/RUFFEL yayını olarak çıkan Amerika '62 adlı romanı ve 2013'te Lefkoşa'da yayınlanan Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk Öykü Antolojisi'ndeki çeşitli metinler var. Gene Kıbrıslı bir yazar olan Eleni Dafnidi'nin Barbie'nin Katli ve Panos Ioannides'in Kağga adlı romanları da Lale Alatlı'nın çevirisiyle 2015/16 döneminde OPM/RUFFEL'E katılıyor.

Panos Ioannides
Panos Ioannides

Panos Ioannides (*1935) ABD ve Kanada’da Kitle İletişimi ve Sosyoloji öğrenimi gördükten sonra Kıbrıs Radyo-Televizyon Kurumu’nda program yöneticisi olarak çalıştı. 1955’ten bu yana anlatı ve sahne metinleri yazıyor.  Gregory, Birinci Petro, Bavul ve Vantrilog adlı oyunları Kıbrıs, Yunanistan ve İngiltere, ABD ve Almanya’da sergilendi. Bir süre Kıbrıs PEN Merkezi’nin başkanlığını da yapan Ioannides Lefkoşa’da yaşıyor.

 

Marios Michaelides Kıbrıs'ta doğdu, Atina'da yaşıyor ve orta öğretimde dilbilimci olarak çalışıyor. Atina'da felsefe okuduktan sonra Arkansas üniversitesinde master yaptı. Şiirleri Söz ve Sanat adlı edebiyat dergisinde ve Kıbrıs radyo-televizyonu RIK'te yayınlandı. 1970'te, Kıbrıs'ta çıkan ilk şiir kitabı, Doğu'ya Karşı'yı 1986'da Silinemezler ve 2001'de Anastasima izledi. Mazeret Gibi Kelimeler adlı şiir kitabı (2007), Osteofilaks adlı romanı (2007) ve Sorgucu adlı novelasıyla (2012) Kıbrıs Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanlığı 'nın verdiği devlet ödüllerini aldı.