Lale Alatlı
Lale Alatlı

 

Lale Alatlı (*1976) İtalya’da iç mimarlık ve Yunanistan’da Karadeniz Dilleri ve Edebiyatları okudu. Yunanca, İtalyanca ve İngilizce dillerinde yazılı ve sözlü çeviri yapıyor ve Selanik’te Türkçe öğretmeni olarak çalışıyor. Çevirileri arasında Ege adaları üzerine bir dizi gezi kitabından başka, Kıbrıslı yazar Panos Ioannides'in OPM/RUFFEL yayını olarak çıkan Amerika '62 adlı romanı ve 2013'te Lefkoşa'da yayınlanan Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk Öykü Antolojisi'ndeki çeşitli metinler var. Gene Kıbrıslı bir yazar olan Eleni Dafnidi'nin Barbie'nin Katli ve Panos Ioannides'in Kağga adlı romanları da Lale Alatlı'nın çevirisiyle 2015/16 döneminde OPM/RUFFEL'E katılıyor.

Panos Ioannides
Panos Ioannides

Panos Ioannides (*1935) ABD ve Kanada’da Kitle İletişimi ve Sosyoloji öğrenimi gördükten sonra Kıbrıs Radyo-Televizyon Kurumu’nda program yöneticisi olarak çalıştı. 1955’ten bu yana anlatı ve sahne metinleri yazıyor.  Gregory, Birinci Petro, Bavul ve Vantrilog adlı oyunları Kıbrıs, Yunanistan ve İngiltere, ABD ve Almanya’da sergilendi. Bir süre Kıbrıs PEN Merkezi’nin başkanlığını da yapan Ioannides Lefkoşa’da yaşıyor.

 

Marios Michaelides Kıbrıs'ta doğdu, Atina'da yaşıyor ve orta öğretimde dilbilimci olarak çalışıyor. Atina'da felsefe okuduktan sonra Arkansas üniversitesinde master yaptı. Şiirleri Söz ve Sanat adlı edebiyat dergisinde ve Kıbrıs radyo-televizyonu RIK'te yayınlandı. 1970'te, Kıbrıs'ta çıkan ilk şiir kitabı, Doğu'ya Karşı'yı 1986'da Silinemezler ve 2001'de Anastasima izledi. Mazeret Gibi Kelimeler adlı şiir kitabı (2007), Osteofilaks adlı romanı (2007) ve Sorgucu adlı novelasıyla (2012) Kıbrıs Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanlığı 'nın verdiği devlet ödüllerini aldı.

OPM Yayınevi

Yayınevimiz 2014 yılında, hem çok yakın hem çok uzak bir komşu ülkenin edebiyatından bir kitapla etkinlik göstermeye başladı. Kıbrıslı yazar Panos Ioannides'ten Lale Alatlı'nın çevirisiyle yayınladığımız Amerika '62 romanı aynı yıl içinde tükendi. Önümüzdeki dönemde bu kitabın yeni baskısı yanı sıra Kıbrıslı Rum ve Türk edebiyatından yeni örnekler sunmaya devam ediyoruz. Programımızda başka bir komşudan, İran'ın çalkantılı devrim sonrası döneminden bir roman, ayrıca uzak komşu Almanya'dan, Türkiye'de daha önce yayınlanmış üç romanıyla tanıdığımız bir yazarın bir yeni basımı ve bir yeni çevirisi de bulunuyor.
Özenle hazırladığımız kitaplarımızı beğeneceğinizi umuyor, zevkli okumalar diliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

OPM Yayınları için geçerli
Genel İş Koşulları

OPM bu sayfayı ziyaretinizden dolayı veri toplamaz ve saklamaz. OPM bu sayfa üzerinden satış yapmadığı için böyle işlemlerle ilgili veriler de toplayıp saklamaz. Satışlar Türkiye'deki kitabevleri ve dağıtım şirketleri üzerinden yürütülür. OPM ağ sayfasında »Datenschutz | Cookie Policy« sekmeleri altında bulunabilecek veri derleme ve değerlendirme bilgileri servis sağlayıcısı olarak Jimdo kuruluşunun sunumunun bir parçası olan ve OPM tarafından kullanılmayan paket unsurlarıdır.

 

OPM yayınlarında proje ortağı olarak adı geçen ve Almanya'da »Christina Tremmel-Turan Verlag auf dem Ruffel« adı altında etkinlik gösteren yayınevinin ağ sayfasında (ruffel.de) yer alan ve OPM ürünü kitapları da kapsayan sunumlar için Ruffel yayınevinin kendi ağ sayfasındaki Genel İş Koşulları (AGB) ve Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi hükümleri geçerlidir.