Yeni çıktı:
WEITLING'İN YAZ TATİLİ - Sten Nadolny'nin son romanı
KAĞGA - Veya Karga Kehaneti - Panos Ioannides'in Kıbrıs üçlemesinin ikinci kitabı


Yakında:

 

SANKİ İKİ

Hamid Ziarati'den bir Tahran romanı

 

Sanki İki İran’da Şah’ın devrilmesinin hemen ardından gelen çalkantılı dönemi  on iki yaşında bir kahramanın bakış açısından anlatıyor.
 Gündelik hayatın maceralarına pervasızca ve eğlene eğlene atılan Daryuş’un kafasında film kahramanları yavaş yavaş totaliter rejimin ideolojisiyle birbirine karışmaya başlamıştır. Sıradan bir öğrenciyken kazara din öğretmeninin gözüne girerek okulun yıldızı olan delikanlı artık büyük bir davanın adamı olmak yolundadır. Bu arada Kuran’ın yorumunda karşısına çıkan çelişki Daryuş’u gerçi tedirgin edecek, ama amacından döndürmeye yetmeyecektir. İçinde yaramazlıkların, filmlerin, güvercin yetiştiriciliğinin ve ilk aşkının önemli birer yer tuttuğu ilgençlik çağı aniden son bulur: Daryuş, en iyi arkadaşı Zal’le beraber, çocuk asker saflarında Birinci Körfez Savaşı’na katılmıştır.
 Savaş zamanlarında yetişkinliğe doğru ilerleyiş konusunu işleyen bir roman olan Sanki İki ayrıca, komşumuz olduğu halde insanlarını pek tanımadığımız bir ülke olan İran’ı iyice yakınımıza getiriyor.